Zápisky velblouda z války, kterou nikdo nevidí.

Psychologické násilí a manipulace

28. prosince 2017 v 19:54 | Velbloud
.
Ne všechny nástroje komunikace jsou čisté a ne všechny prostředky k získání toho, co chceme jsou fér.


Když mi bylo patnáct, naše škola pořádala rétorickou soutěž. Na termín "manipulace" jsem narazila úplně náhodou, když jsem si studovala rétorické postupy. Mou dětskou duši tento objev jaksepatří nadchnul a rozhodla jsem se si tuto úžasnou černou magii osvojit a celou soutěž vyhrát. Když jsem se ale začetla do knihy "Nenechte sebou manipulovat", zůstala jsem překvapeně zírat. Hele! Vždyť tohle ale dělaj naši!

Manipulace je jednání, kdy po vás manipulující chce, abyste se chovali určitým způsobem, něco si mysleli nebo se nějak cítili a aby si to pojistil, nikdy vám to neřekne přímo. Je to hra moci, kdo s vámi manipuluje, ten si vás neváží, chce vás použít pro svůj prospěch. Existuje obrovské množství metod a je jen na fantazii a schopnostech manipulátora, jak daleko až zajde. Zaměřím se spíš na komunikaci mezi blízkými osobami, než na reklamu nebo politiku, i když principy jsou vlastně úplně stejné...

1) Podsouvání
"Jsi totiž takový/á a takový/á...", "Ano, to co říkáš je sice možná pravda, ale ty jsi strašný sobec a nemáš mě rád/a". "To máš rád." To nemáš rád." "Takhle se nesmíš cítit." "Já ti neubližuju." "Já tě přece znám a vím, co je pro tebe nejlepší." "Ale vždyť ty přece sport neumíš." "Ty tohle a tohle ráda uděláš, že jo?"
Jednoduše je nám tak dlouho opakováno jací jsme a nejsme, navzdory tomu, co cítíme nebo co bychom třeba chtěli dělat, až tomu třeba eventuálně začneme věřit. V případě, že s rodičem nesouhlasíte, jednoduše vás umluví. Prostě vede monolog klidně v řádu hodin, dokud se nedočká kýeného výsledku. Je to mor.
Obrana je v prvním případě jednoduchá - nenechat se zblbnout. Když jsem touto cestou v patnácti zjistila, že možná nejsem hloupá, sobecká, zlá, ošklivá, divná, nepřející a ryze ďábelská bytost, jásala jsem pak ještě několik měsíců. My jsme ten, kdo sám sebe zná nejlíp (minimálně by měl) a nemusíme se o tom s nikým dohadovat. Většinou odpovídám jenom "To je tvůj názor a s problémem to nesouvisí." Ale moc to nepomáhá.

2) Pasivní agrese
Může být vyjádřena jakkoli. Často pasivní agrese skrz řeč těla bývá nejbolavější. Stačí jenom třeba výsměšné "che," nebo uštěpačné "aha" jako reakce na nějaký z vašich úspěchů. Další forma pasvní agrese je, když s vámi rodič přestane najednou mluvit, bezdůvodně vás ignoruje, případně vám odmítá sdělit, proč je na vás naštvaný. Pokud nechcete jít do konfliktu, ignor je nejlepší obrana. Pasivní agrese je vlastně převlečená provokace.
.

3) Aktivní agrese a vydírání
"Já vím, že mě stejně nemáš rád." "Kdyby ti na mě aspoň trochu záleželo, šla bys teď s námi na procházku." "No když máš kamarády radši než mě..." "Počkej, až umřu." "Asi si děti neuvědomujete, že nás s maminkou vaše chování zabíjí. To jsme se nenadáli, že si vychováme tyránky. Pojď, mami, necháme je tu."
To, že děti mají své rodiče rády je úplně mimo debatu a podobné zneužívání důvěry nadmíru často může napáchat hodně vleké emoční škody. Vlastně to tu důvěru úplně zničí. Když to rodič použije čas od času, protože se cítí opuštěně, jsem to ještě možná schopná pochopit (i když sama bych nic takového prostě neudělala, nejsem mimino). Když je to v prakticky jediný způsob jak své dítě o něco požádat, je to docela problém...

4) Ještě aktivnější agrese a nekontrolovaný řev
"Jseš sobec!" "Jsi lajdák!" "Jsi lenoch!" "Za to všechno, co jsme pro tebe s maminkou udělali!" "Copak jsem tě někdy bil?" "Já bych ti přál zažít pořádnou scénu!" "Neřvi nebo ti dám důvod!" "Nehraj na mě, že brečíš!" "Já bych ti přál zažít trauma!" "V naší rodině se všichni mlátili, dovedeš si představit, jaké to je?!" "Chceš nás utrápit?!" "Ty nemáš vůbec na co si ztěžovat!" "Já jsem tady otec!" "Já jsem tady matka a obětovala jsem se pro tebe!" "Pokej, až budeš mít svoje děti, oni ti to vrátí!" "Nechoď mi na oči!"
Ehm. V situaci, kdy se dotyčná osoba desetkrát vrátí, aby na vás toto soustavně několik minut řvala a počáteční důvod jste už všichni dávno zapomněli, je nejlepší odejít pryč pokud jste plnoletí a pokusit se nezešílet pokud plnoletí nejste.
.

5) Znehodnocování a zesměšňování
"Náš mudrc promluvil." "Naše dcera ví všechno nejlíp." "Víš, že to nezvládneš." "Na tvém místě bych to nedělal/a. Víš přece, jak na tom jsi." "Nemáš ani třicet let." "Nemáš kluka/holku." "Přiznejme si, že letošní rok se ti nic nepovedlo." "Nojo, ty si vždycky všechno zveličovala." "Podívejte se na támhletu tlustou paní. Copak někdo takový může být dobrý meteorolog?" "Vůbec ti to nesluší." "Kdybys aspoň trochu zhubla." "Jsi hubená, fuj."
Ano. Opravdu existuje důvod, proč my, děti narcistických rodičů, máme nízké sebevědomí.
.

6) Pěstování závislosti
Přimějete své dítě, aby se vám svěřilo když se mu stalo něco zlého a pak mu sdělíte, že to celé byla jeho vina a že mělo být více jako vy. Vytvoříte tím perfektní pouto zrady a krásný zárodek Stockholmskému syndromu.

7) Lichotky a bombardování láskou
"No, vždyť ty jsi nejkrásnější." "Moje dcera je totiž chytrá." "Na tebe si nepříjdou."
Nic z toho náhlého podkuřování nezní upřímně. Stejně nečekané jako záchvaty vzteku jsou i záchvaty lásky. Proti tomu se bránit nedá, protože ve chvíli, kdy naznačíte, že dotyčného taky máte rádi, ale třeba se právě učíte, spustíte okamžitý záchvat breku a agrese.
.

8) Hmotná a finanční závislost
Jasná zpráva zní: "Dobře si pamatuj, kdo ti to koupil/kdo ti navařil/kdo tě rád obarovává. Žádné vlastní finanční prostředky nepotřebuješ, když máš rodiče." Žádné spoření do budoucna, minimální kapesné. Taky žádný řidičák. Pro jistotu... A žádné protesty, jinak návrat k bodu 3) a 4).
Tady je obrana jasná: respektovat pravidla domu a prostě si vydělat sám.

9) Triangulace
"Co teprve, kdyby tu byla tvoje sestra!" "Proč nejsi jako sestra?" "U sestry je to něco jiného." "Vyřiď svému bratrovi, že si myslím to a to."
Jednoduše nezdravé zahrnování třetí osoby s jasným cílem vás nebo někoho jiného tím emočně zasáhnout a získat trochu víc té pozornosti. Někteří manipulátoři dokonce využívají ostatní, aby po nich nevědomky posílali "vzkazy", přípaně aby určitou osobu donutili žárlit.

10) Ty mně na oplátku...
Bezpodmínečná láska v narcistické rodině neexistuje.

11) Arogance, mluva svrchu, autoritativní chování, zastrašování a přetvářka
Táta se třeba dokáže tvářit jako že má nejlepší náladu, dokud je v pokoji mamka, sotva zapadne za dveře exploduje na mě otec ve vzteku a tajně, aby to neviděla. Načež mi zdůrazní, že to nesmím nikomu říct.
.
.
12) Parentifikace
Prohození rolí. Vy se chováte jako rodič, rodič jako dítě. Například s nimi jdete do hospody a pak je ožralé vedete domů. Nebo posloucháte hodinové vyprávění o jejich dovolené, zatímco váš život zůstává nezmíněn. Nebo jako malá holčička posloucháte vyprávění své maminky, kdo všechno jí miloval a jak byla krásná. Celkově nesete zodpovědnost za rodičovu psychickou pohodu. "Je mi tak špatně, protože ty děláš tohle a tohle, myslíš si tohle a tohle a jsi taková a taková."

13) Gaslighting
Tohle je podle mě ze všeho úplně nejhorší. Tohle z vás udělá cvoka. Je to jednoduše zpochybňování vaší reality. Vašeho vnímání a uvažování.Například otec dostane záchvat vzteku, že řve a běhá kolem, až vylejzají zděšení sousedi. Druhý den po vás požaduje omluvu za to, že jste brečeli a že jste ho "nechutně obvinili a chovali se neuctivě", protože on nekřičel a vy jste si to všechno vymysleli. Jsou schopni to tvrdit navzdory důkazům, navzdory svědkům a radši o vás veškerému okolí rozšíří, že jste prolhaný labilní blázen, než aby i vzdáleně připustili, že by se něco takového mohlo stát třeba i nevědomky v afektu. A když se to opakuje i s jinými situacemi (třeba když vaše mamka otevřeně lže a vy jí u toho nachytáte), pak vážně riskujete malér. Člověk, který nevěří svojí realitě, svým pocitům a už ani svým smyslům, je odsouzený, aby se nechal ovládat. A ovládání pomatenými rodiči není ani zdaleka to nejhorší, co by se mohlo stát.

S tímhle jsem měla dlouho velký problém. Podle mého je tohle forma chování, která vás může i zničit. Název "Gaslighting" je z černobílého filmu "Gaslight" z roku 1944 natočeného podle stejnojmenné divadelní hry. Jde o to, že se touto technikou snaží manžel dohnat k šílenství svojí ženu (Ingrid Bergman), kterou si vzal pro peníze. Je to přesné.

Podle mého jediná účinná a spolehlivá obrana je psát si deník. Jakmile se něco přihodí a vy ještě zatepla vyklopíte všechno tak, jak se to seběhlo na papír, nikdo vám pak bulíky na nos věšet nemůže.
.

Tak.
Kdyby si tenhle článek přečetla moje maminka, asi by se strašně rozplakala a pak by vzlykala, jstli jí můžu někdy odpustit (přesně tohle udělala ségře). Když sestra vykoktala, že o to tady přece vůbec nejde a když o to tak strašně stojí, tak samozřejmě jo. Načež máti prohlásila, že to je dobře, protože sestra sama určitě moc dobře dobře ví, jak si věci přece pořád přibarvuje a některé si úplně vymýšlí (což bylo v dané sitaci velice necilivé a účelové tvrzení. Klasika.).
.
Tolik pro ilustraci.
.
Manipulace není nic příjemného a je velice toxická pro všechny zúčastněné. Není proto nic špatného se manipulaci bránit zdravou asertivitou a trvat na svých osobních hranicích i za cenu přerušení kontaktu. Když někomu zabráním, aby se v mých očích dál snižoval, projevuji mu tím vlastně respekt. Lidé většinou nemanipulují primárně proto, aby nás zlikvidovali. Je to forma jejich obrany, jelikož bez ní by se museli popasovat se svými nevyřešenými emocemi, často zakořeněnými hodně hluboko. Říkám tomu pro sebe "emoční dluh peklu". Tyhle nevyřešené konflikty časem pěkně hnijí a když jejich obcházení trpíme, pomáháme dotyčnému zavařit si v budoucnosti na ještě větší paseku.
.

.
Thle píseň je geniální a naprosto přesná. Takhle nějak se potom cítíte.

Well all around my bedside
spirits like vultures wait
well all inside, inside my mind
mass graves of all hope sleeps mass graves of all hope sleeps
And the devil is at my door
can't stall him, stay clear no oh
oh by his side now, I've been running round'
yes it just goes to show god, no he'll never settle down settle down

Well all around my tired eyes
galivants in your poison words
as the slither of a serpent
he's a snake in the grass
coming on and moving fast,coming on and moving fast
And the devil is at my door
can't stall him, stay away no
oh oh by his side now, I've been running round'
yes it just goes to show god, no he'll never settle down settle down

Well all around these muddy streets
skeletons and safety sun goes down,
it's sinning time moving down
that old crooked line moving down that old crooked line
And the devil is at my door
can't stall him, stay away no oh
oh by his side now, I've been running round'
yes it just goes to show god, no he'll never settle down settle down
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama