Zápisky velblouda z války, kterou nikdo nevidí.

Ženy co nenávidí muže

22. prosince 2017 v 21:19 | Velbloud
Hraniční porucha osobnosti aneb narcis hledá ženu.
.
.


Když jsem poprvé viděla film "American Hustle" zůstala jsem stát s otvřenou pusou. Ona tam hraje blonďatá varianta mojí máti? Oni jí filmaři znají? Evidentně líp než dobře, jak jinak by jí mohli tak přesně vypodobnit? Časem jsem se tak nějak smířila s faktem, že svět kolem zkrátka je úplně šílený a tak nějak vzdala snahu přijít na to, proč moji šílení rodiče provádějí tu kterou šílenou věc. Spíš jsem se snažila si jich moc nevšímat (né, že by to šlo). Netušila jsem, že pod popisem BPD (Borderline Personality Disorder) se skrývají odpovědi na skoro všechny moje otázky.

Moje maminka je moc krásná, náladová a naprosto nevyzpytatelná. Pravdomluvnost jí často nic moc neříká a když je potřeba, dokáže pálit od boku zatraceně jedovatá slova (která vůbec nesouvisí s tématem). Když má špatnou náladu, je to peklo na zemi a vy si přejete být mrtví radši hned, protože jinak z té koncentrace pasivní agrese zešílíte. Když má naopak dobrou náladu, je to extáze. A běda, jak zrovna neuhádnete, ve kterém ze zmíněných stavů se právě nachází...

Hraniční porucha osobnosti bývá popsána jako "emoční popálenina třetího stupně". Postižený člověk reaguje neuvěřitelně bouřlivě na jakýkoli podnět, je naplněn úzkostí a nejstotou a proto si pomáhá narcistickými obranami. Tak to aspoň chápu já. Tudíž v případě, že z nějakého (většinou zcela iracionálního) důvodu pojme podezření, že se věnujete vlastním záležitostem, propadne absolutní panice, že byste se jí mohli rozhodnout opustit, tudíž vás pro jistotu bez varování na místě emočně zlikviduje, aby vám bylo dostatečně jasné, na koho máte myslet. Často si k tomu ještě přibere nějaký náhle vzniklý neduh, typu bolavá ruka, hlava, noha, cokoli. To že jí svým chováním zabíjíte vám dostatečně zdůraznila už posedně, ale pro jistotu to ještě párkrát zopakuje, případně udělí jinou scénu. Já jsem asi částečně zvyklá, ale co jsem viděla pár vlogů na youtube, pro některé chlapy je BPD ztělesněnou noční můrou. A to doslova.

Největší tragédií člověka stiženého touto poruchou je totiž chronická nejistota. Neví, kdo je, nevěří sobě a tudíž v žádném případě nevěří ani ostatním. Naopak, je přesvědčen, že jinak než vynucováním si lásku a pozornost nikdy nezíská, protože do svého okolí pořád podvědomě promítá svoje vlastní rodiče, keří z nějakého důvodu selhali ve své úloze, naučit dotyčnou osobu, že je hodna bezpodmíněné lásky. Svět je pro ně černobílý a své okolí soudí výhradně podle posední příhody. Je úplně fuk, že vás dotyčná před pěti minutami milovala. Pokud se vám povedlo ji něčím (i nechtěně) naštvat, teď vás prostě nenávidí.

V litaratuře jsou svazky mezi lidmi s narcistickou poruchou a s hraniční poruchou popisovány jako velice časté. Zatímco narcisovi imponuje nezkrotný obdiv a bezprostřednost hraniční osobnosti, žena trpící touto poruchou se zase pod křídly jeho nadpozemského ega cítí v bezpečí a potřebná. Společně si vytvářejí vzájemnou závislost, spousty charakteristik sdílejí a zbylými si neuvěřitelně ubližijí. Tím se závislost ještě zvětšuje a ďábelské kolečko pokračuje, když společně nevědomky přenášejí rodinné trauma na své děti. Ani narcis ani BPD neznají nic jako "osobní hranice" a ani empatie tady nefunguje. V některých rodinách víc, v některých míň. U nás se všechno odehrávalo většinou na poli manipulace, psychického vydírání a hysterických záchvatů, u babičky svého času přicházely ke slovu i nože a pistole.


Jennifer Laawrence to hraje dokonale. Tahle scéna ukazuje naprosto zásadní věc: strach člověka trpícího BPD z opuštění. Postava Jennifer Lawrence tisíckrát raději zůstane v nešťastném manželství, než aby sociopatickou Baleovu postavu propustila. V jedné diskuzi nazvali film American Hustle "Cluster-B paradise". 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama